Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Pamiętaj, że styl skandynawski w salonie to przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność, ale także ciepło i przytulność. Jednym z powodów, dla których tak bardzo lubimy takie rozwiązanie, jest przestronność i jasność pomieszczeń. Urządzając salon o takim charakterze, postaw na jasną podłogę, białe lub jasnoszare ściany, duże okna i proste, industrialne lampy. Taka przestrzeń miała początkowo pomagać Skandynawom przetrwać długie, ciemne i mroźne zimy. Dziś sprawia, że salon wydaje się większy i bardziej przestronny. Styl skandynawski w salonie zakłada również korzystanie z dość ograniczonej palety stonowanych barw, takich jak biel, beże, szarości, jasne brązy i czerń. Szacunek dla natury jest charakterystyczny w całej Skandynawii, dlatego powszechnie stosuje się tam naturalne materiały, zarówno w przypadku mebli, dodatków, jak i dekoracji tekstylnych. Z tego powodu śmiało możesz korzystać z surowego drewna, lnu, organicznej bawełny, juty i wikliny. Aby pomieszczenie stało się bardziej przytulne, sięgnij po miękkie, futrzane koce i poduszki dekoracyjne.

Skandynawskie wnętrze – Zrób to sam

Ze względu na to, że styl skandynawski stawia na naturalne materiały, prostotę i praktyczne dodatki, wiele dekoracji można zrobić samodzielnie. Możesz na przykład wykorzystać stare drewniane skrzynki po owocach - oszlifuj je, pomaluj białą farbą, następnie zetrzyj ją lekko, aby uzyskać efekt “przetarcia” i wykorzystaj je jako następnie jako pudełka na drobne przedmioty, zrób z nich oryginalne półki na ścianę lub regał. Innym pomysłem na dekorację w tym stylu może być poszewka na poduszkę, na przykład z lnu lub organicznej bawełny - wystarczy Ci większy kawałek dobrej jakości materiału i maszyna do szycia, choć bez problemu poradzisz sobie także bez niej. Jako wnętrze poduszki możesz wykorzystać gotową poduszkę ze sklepu, natomiast frędzle i sznurki znajdziesz w pasmanterii. Pamiętaj, że możesz spokojnie korzystać z prostych, geometrycznych wzorów charakterystycznych dla nordyckiej stylistyki, szczególnie w jej skandynawskiej wersji. Wykorzystaj również stare palety i potraktuj je podobnie do skrzynek po owocach - oszlifuj, pomaluj na biało lub zabezpiecz bejcą - z palet możesz zrobić stolik do salonu, ramę łóżka lub meble ogrodowe. Do starych, drewnianych ramek po zdjęciach i obrazach możesz włożyć zasuszone liście paproci lub monstery - doskonale sprawdzą się jako dekoracje na ścianę.

Skrzynki

Poszewka

Palety

Ramki

Dywan do salonu w stylu skandynawskim

Bardzo ważnym elementem wystroju salonu w skandynawskim stylu jest dywan - to właśnie jego obecność sprawia, że wnętrze nabiera przytulności i traci swój surowy charakter. Dywan do salonu może być więc jednolity lub wzorzysty, jednak warto i w tym przypadku trzymać się stonowanej palety barw i naturalnego splotu tkaniny. Dywany są zwykle tkane na płasko i występują w szarościach, beżach lub bieli, choć można także wybrać wariant w stylu shaggy, przypominający zwierzęce futro.

Dekoracja okna w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to powściągliwość, oszczędność, ale i dbałość o naturę. Wystrój okien powinien nawiązywać do tych samych cech, dlatego rolety na okna w myśl szwedzkiego funkcjonalizmu są utrzymane w takiej samej kolorystyce, jak pozostałe elementy wystroju, królują więc beże, jasne szarości, biel. Najlepiej w takim wnętrzu sprawdzą się rolety dzień i noc , najlepiej beżowa, która będzie współgrać z innymi dodatkami. Innym popularnym wyborem są również rolety rzymskie z tkaniny o grubszym splocie. Sięgaj po naturalne materiały i widoczne sploty, które wraz z innymi tekstyliami będą tworzyć spójną całość. Nie łącz rolet z lekkimi firanami, bo może to zaburzyć równowagę związaną z funkcjonalnością i ergonomicznością dodatków. Unikaj też zasłon całkiem zaciemniających.

Meble w stylu skandynawskim

Jeśli zastanawiasz się, jakie meble w stylu skandynawskim do salonu wybrać, odpowiedź jest bardzo prosta - wybieraj estetyczne i proste formy, surowe, lite drewno, metalowe i mosiężne wykończenia, modułowe warianty kanap, sof, regałów i komód. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i pozwalać Ci na przechowywanie wielu rzeczy. Meble, podobnie jak inne elementy aranżacji, powinny być raczej jasne, choć czarne elementy są mile widziane. Doskonale sprawdzą się także meble, które stworzyć można samodzielnie z drewnianych desek i tego, co masz pod ręką - taborety, półki, stoliki czy ławy wykonane z naturalnych części starych mebli będą efektowne i wpiszą się w jedną z głównych zasad stylu, jaką jest dbałość o środowisko.